Zapraszamy na cykl Koncertów Głębokiego Słuchania, podczas których będziemy zgłębiać dźwiękowe tajemnice Nowej Huty. Naszym przewodnikiem w tej niezwykłej podróży będzie Rafał Mazur, muzyk i filozof, który wybrał miejsca i pory słuchania pod kątem ich dźwiękowej wyjątkowości.
„Przyszłość jest słuchaniem” – podkreśla Rafał Mazur, dodając, że kończy się era okulocentryzmu, która skupiała się przede wszystkim na obrazie i zaczynamy wchodzić w przestrzeń świadomej audiosfery.
– Głębokie Słuchanie (Deep Listening) to model słuchania wykształcony przez amerykańską kompozytorkę Pauline Oliveros, w wyniku obserwacji, że ludzie – choć mają ku temu wszelkie możliwości – nie słuchają i ignorują większość otaczających ich dźwięków – mówi Rafał Mazur. – Głębokie słuchanie, podobnie jak wiele innych aktywności, wymaga długiego treningu. Pierwszym krokiem do zmiany swoich przyzwyczajeń może być udział w Koncertach Głębokiego Słuchania.
Podczas tego wydarzenia będziemy, za pomocą mikrofonów i słuchawek (tzw. słuchanie bliskie) nasłuchiwać, jak brzmi Nowa Huta. Dzięki temu dostrzeżemy na nowo nasze najbliższe otocznie – tym razem poprzez ucho.
W programie koncertów znalazły się:
Na zakończenie cyklu, odbędzie się debata pt. „Archipelag audiosfery Nowej Huty” podczas której będziemy rozmawiali o ekologii akustycznej, środowiska dźwiękowego Nowej Huty i potrzebie stworzenia quiet urban parku (miejskiego ogrodu ciszy), w którym każdy z nas będzie mógł odpocząć od nadmiaru dźwięków.
Szczegółowe informacje na temat Koncertów Głębokiego Słuchania, a także program tegorocznego Bulwar(t)u Sztuki znajduje się tutaj: https://www.laznianowa.pl/news/bulwart-sztuki-2022
Pod tym samym adresem możecie też kupić karnet na wszystkie wydarzenia.
A tutaj bilety na poszczególne koncerty: https://bilety.laznianowa.pl/
Zobaczcie, jak uczestnicy pierwszego koncertu słuchali Alei Róż (fot. Dominik Stanisławski / Dom Utopii):