„Cisza, jako waru­nek tera­pii i źró­dło nerwowości”

Czym jest cisza? W jaki spo­sób wpły­wa na nasze emo­cje i stan psy­chicz­ny? Czy doświad­cze­nie jej w mie­ście, jest dzi­siaj w ogó­le możliwe?

Przy­po­mi­na­my, że 14 mar­ca o godz. 18.00 odbę­dzie się spo­tka­nie pt. „Cisza jako waru­nek tera­pii i źró­dło ner­wo­wo­ści. Psy­cho­me­dycz­ne rozu­mie­nie ciszy prze­ło­mu XIX i XX wie­ku”, któ­re popro­wa­dzi Mar­ta Michal­ska, badacz­ka dźwię­ków mia­sta dwóch minio­nych wieków.

Pod­czas wyda­rze­nia, któ­re tym razem odbę­dzie się ONLI­NE poroz­ma­wia­my o ciszy, któ­ra – z jed­nej stro­ny – jest nie­zbęd­nym warun­kiem dobro­sta­nu psy­chicz­ne­go, a z dru­giej, może stać się zja­wi­skiem, któ­re ten dobro­stan zabu­rza. Dowie­my się co było sły­chać w XIX-wiecz­nej War­sza­wie i mia­stach z prze­ło­mu XX wie­ku. Jaka była ich dźwię­ko­wa codzien­ność i stre­fa ciszy.

Wię­cej infor­ma­cji na temat wyda­rze­nia i pro­wa­dzą­cej spo­tka­nie znaj­dzie­cie tutaj: https://domutopii.pl/bez-kategorii-pl/cisza-znaczenia-i-konteksty-otwarte-seminarium/

Link do trans­mi­sji onli­ne na żywo:  https://tiny.pl/w42kf

Mar­ta Michal­ska jest badacz­ką dźwię­ków w prze­szło­ści. Napi­sa­ła dok­to­rat pt. „Dźwię­ki, ludzie i nasłu­chi­wa­nie War­sza­wy na prze­ło­mie XIX i XX wie­ku. Wybra­ne ele­men­ty fonos­fe­ry mia­sta”, w któ­rym ana­li­zu­je, w jaki spo­sób dźwię­ki wyko­rzy­sty­wa­ne były, aby kształ­to­wać, defi­nio­wać, pod­wa­żać i zmie­niać ramy codzien­ne­go życia w mie­ście. Inte­re­su­je się tak­że prak­ty­ką bada­nia przez sztu­kę, pra­cu­je jako redak­tor­ka i nauczycielka.

Współ­or­ga­ni­za­to­ra­mi semi­na­rium są Insty­tut Etno­lo­gii i Antro­po­lo­gii Kul­tu­ro­wej UJ oraz Pol­skie Towa­rzy­stwo Ludo­znaw­cze / Polish Eth­no­lo­gi­cal Society

fot. Domi­nik Sta­ni­sław­ski / Dom Utopii

#newsletter
Bądź na bieżąco